Άνοιξε τις πύλες της η 9η Έκθεση “Κρήτη, η Μεγάλη Συνάντηση” στη Θεσσαλονίκη

Άνοιξε τις πύλες της η 9η Έκθεση “Κρήτη, η Μεγάλη Συνάντηση” στη Θεσσαλονίκη

Άνοιξε το Σαββατο τις πύλες της η μεγάλη έκθεση τοπικών προϊόντων ”Κρήτη: Η μεγάλη συνάντηση – τοπικές γεύσεις Ελλάδας” που πραγματοποιείται στο Διεθνές εκθεσιακό κέντρο Θεσσαλονίκης (ΔΕΘ) στο Περίπτερο 12. Η έκθεση θα παραμείνει ανοιχτή έως και την Κυριακή 6 Μαΐου στις 9:30 το βράδυ.

Δεκάδες εκθέτες από κάθε γωνιά της Κρήτης αλλά και παραγωγοί από άλλες περιοχές της Ελλάδας όπως Θεσσαλονίκη, Αθήνα, Έβρο, Σέρρες, Καστοριά, Καβάλα, Ξάνθη, Ημαθία, Βοιωτία, Αχαΐα και όχι μόνο, εμπλουτίζουν την έκθεση και παρουσιάζουν στους χιλιάδες επισκέπτες της μεγάλη ποικιλία τοπικών προϊόντων.

Πρόκειται για εξαιρετικά τοπικά προϊόντα όπως λάδι, προϊόντα ελιάς, τυροκομικά προϊόντα, παξιμάδια, αρτοσκευάσματα, μέλι, βότανα, γλυκά, καραμελωμένους καρπούς, ζυμαρικά, ρακί, κρασί, τοματοειδή, προϊόντα σαλιγκαριού, προϊόντα  σοκολάτας, σοκολατάκια με ελιά, μπάρες δημητριακών, φιλέτα σαλιγκαριών, σάλτσες, ταχίνι, λουκούμι, παστέλια, τυροκομικά από γάλα βουβαλιού, σοκολάτα και μερέντα από χαρούπι, σφακιανόπιτες, καλιτσούνια, κοσμήματα και χειροποίητες κατασκευές, καλλυντικά, αιθέρια έλαια, σαπούνια, αρώματα αλόη και άλλα.

Προϊόντα μοναδικής ποιότητας, που οι επισκέπτες της έκθεσης έχουν την ευκαιρία να τα γνωρίσουν από κοντά, να τα γευτούν και να τα προμηθευτούν απευθείας από τους παραγωγούς τους.

Παράλληλα στο πλαίσιο της έκθεσης πραγματοποιούνται δεκάδες μουσικές, χορευτικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις με συγκροτήματα από την βόρεια Ελλάδα και την Κρήτη.

Περισσότεροι από τριακόσιοι χορευτές, πενήντα μουσικοί, δεκάδες πολιτιστικά σωματεία, σεφ και πολλοί ακόμη συντελεστές, θα συμμετάσχουν σε αυτό το εννιαήμερο πολιτιστικό αντάμωμα γεύσεων, μουσικής, χορού και πολιτισμού.

Η είσοδος στην έκθεση είναι ελεύθερη, ενώ παρέχεται δωρεάν πάρκινγκ σε όλα τα οχήματα. Οι ώρες λειτουργίας της έκθεσης για τα Σαββατοκύριακα είναι από τις 10:30 το πρωί έως και τις 9.30 το βράδυ. Τις καθημερινές, η έκθεση θα είναι ανοικτή από τις 12:00 το μεσημέρι έως και τις 9:30 το βράδυ.

Τα εγκαίνια της έκθεσης πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο 28 Απριλίου στις 7:00 το απόγευμα, παρουσία πλήθους φορέων, επίσημων προσκεκλημένων  και επισκεπτών.

Τη μεγάλη αυτή διοργάνωση στηρίζουν έμπρακτα με τη συμμετοχή τους, δεκάδες φορείς και πολιτιστικά σωματεία που δραστηριοποιούνται στην περιοχή της Βόρειας Ελλάδας και όχι μόνο. Παράλληλα με το εμπορικό της μέρος, αποτελεί και ένα σημείο συνάντησης όλων όσοι ασχολούνται με τις πολιτιστικές παραδόσεις των ιδιαίτερων περιοχών της χώρας μας.

Η Έκθεση που οργανώνεται από τις Επικοινωνίες Κρήτης- Νεκτάριος Σερμάκης, πραγματοποιείται με την συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης και της Δ.Ε.Θ. Hellexpo, ενώ τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εσωτερικών, (Μακεδονίας και Θράκης) και του ΕΟΤ.

Η διοργάνωση που πλέον αποτελεί θεσμό, έχει ήδη πραγματοποιήσει οκτώ μεγάλες εκθέσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, που στέφθηκαν με απόλυτη επιτυχία, με χιλιάδες επισκέπτες και τεράστια προβολή σε όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης.

Αναλυτικές πληροφορίες για την έκθεση μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα της www.pagritiaekthesi.gr ή επικοινωνώντας στα τηλέφωνα: 2810 213318, 6932430433

 

 

Το πρόγραμμα των παράλληλων εκδηλώσεων:

* Παρακαλούμε τους επισκέπτες να συμβουλεύονται το αναλυτικό πρόγραμμα των εκδηλώσεων, που θα βρίσκεται αναρτημένο στην επίσημη ιστοσελίδα της έκθεσης www.pagritiaekthesi.gr καθώς μπορεί να υπάρξουν μεταβολές.

 

Δευτέρα 30 Απριλίου

17:00

Ο ποντιακός πολιτιστικός σύλλογος η “Αναγέννηση” Αγίου Νεκταρίου θα παρουσιάσει μουσικοχορευτικά δρώμενα από την ευρύτερη περιοχή του Πόντου

Πρόεδρος: Παναγιώτα Χατζή

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Κετικίδης

17:45

Ο πολιτιστικός σύλλογος Αγίου Βασιλείου Λαγκαδά θα παρουσιάσει ξεχωριστούς πατροπαράδοτους χορούς από τη Μικρά Ασία

Πρόεδρος: Ξανθόπουλος Χρήστος

Χοροδιδάσκαλος: Νάστια Σταυρίδου

18:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Σίνδου “Ο Ροδακάς” θα προβάλλει χορούς και φιγούρες από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Ξανθίππη Αμπατζή

Χοροδιδάσκαλος: Νάστια Σταυρίδου

19:15

Ο πολιτιστικός σύλλογος “Κοσμάς Αιτωλός” θα επιδοθεί σε παραδοσιακούς χορούς από της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Χρήστος Κολοβός

Χοροδιδάσκαλος: Θωμάς Ράδης

20:00

Το Κρητικό τμήμα του συλλόγου Μουδανιών θα προβάλλει τις χορευτικές του ικανότητες σε Πεντοζάλι, Χανιώτη, Σούστα κ.ά

Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Βαρότσης

Τρίτη 1 Μαΐου

Εκδήλωση για την πρωτομαγιά

Επισκέπτες και διοργανωτές, σαν μια μεγάλη παρέα, θα φτιάξουν το µεγαλύτερο πρωτοµαγιάτικο στεφάνι, με αγριολούλουδα από Κρήτη και Μακεδονία

18:00

Το χορευτικό τμήμα του Δ’ ΚΑΠΗ του Δήμου Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Στέλιος Λιακόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Ευάγγελος Καραΐσκος

Τετάρτη 2 Μαΐου

18:00

Το σωματείο Μακεδονία Νέας Ευκαρπίας θα προχωρήσει σε χορευτικές επιδείξεις με χορούς από τη Μακεδονία

Πρόεδρος: Θεοδώρα Λάζαρη

Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Παναγιωτίδου

18:30

Το χορευτικό λαϊκό τμήμα του συλλόγου κατοίκων Νέας πολιτείας θα παρουσιάσει λαϊκές χορογραφίες

Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Παναγιωτίδου

Πρόεδρος: Ηλίας Ανάπαλης

19:00

Ο σύλλογος Αγίου Παύλου “Χορόσημο” θα παρουσιάσει δρώμενα με παραδοσιακούς μακεδονίτικους χορούς

Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης

19:30

μορφωτικός λαογραφικός όμιλος Βαμβακοφύτου θα παρουσιάσει τοπικούς χορούς από το Βαμβακόφυτο Σερρών

Πρόεδρος: Ανδρέας Γκένιος
Χοροδιδάσκαλος: Ηλίας Ομηριάδης

20:00

Ο πολιτιστικός αθλητικός σύλλογος Σταυρούπολης “ΔΙΟΝΥΣΟΣ” θα παρουσιάσει πατροπαράδοτους χορούς της περιοχής

Πρόεδρος: Χρηστάκος Ιωάννης

Χοροδιδάσκαλος: Ευαγγελία Καρακούτα

20:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Κρητών “Αγρίμια” θα προβάλλει τους πατροπαράδοτους χορούς της Κρήτης

Πρόεδρος: Ευαγγελία Γιουμπάκη

Χοροδιδάσκαλος: Ειρήνη Γιουμπάκη

Πέμπτη 3 Μαΐου

17:00

Ο λαογραφικός χορευτικός Όμιλος “Χ.Α.Ν.Θ.” με το Μικρασιατικό και Μακεδονικό τμήμα αλλά και τη Χορωδία του θα παρουσιάσουν πλούσιο μουσικοχορευτικό πρόγραμμα.

Πρόεδρος: Γιάννης Σωσίδης

Χοροδιδάσκαλοι: Τάκης Δόνδρης & Ντίνα Κουκοθίκη

17:45

Ο σύλλογος Ποντίων Μενεμένης το Κρητικό τμήμα θα παρουσιάσει χορούς και φιγούρες από την Κρήτη

Πρόεδρος: Μένη Νικοδημοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Πατσατζής

18:30

Το Κρητικό τμήμα του πολιτιστικού σύλλογου Ν. Πολιτείας Ευόσμου θα προχωρήσει σε επιδείξεις με μουσική και χορό από την Κρήτη

Πρόεδρος: Ηλίας Ανάπαλης

Χοροδιδάσκαλοι: Νίκος Κατσιρντάκης & Μαρία Ταρπαντζή

19:15

Ο σύλλογος Κρητών και φίλων Ωραιοκάστρου «Ερωτόκριτος» θα ξεδιπλώσει τις χορευτικές του ικανότητες στους παραδοσιακούς κρητικούς χορούς

Πρόεδρος: Εμμανουέλα Παπαδοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης

20:00

Η Παγκρήτια ένωση Κρητών θα παρουσιάσει χορούς και πατροπαράδοτες εντυπωσιακές φιγούρες της Κρήτης

Πρόεδρος: Γιώργος Πετρακάκης

Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Αγγελιδάκης

Όλα τα Κρητικά χορευτικά θα τα συνοδεύσει ο λυράρης Γιώργος Σφακιανάκης με το συγκρότημα του.

Παρασκευή 4 Μαΐου

17:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος Νικοδημινού Πολίχνης  θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της περιοχής

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

17:45

Ο μουσικοχορευτικός λαογραφικός σύλλογος Ασβεστοχωρίου θα πραγματοποιήσει χορευτικές επιδείξεις με παραδοσιακούς χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Γιώργος Καρανάτσιος

Χοροδιδάσκαλος: Ζήσης Οικονόμου

18:40

Ο σύλλογος έρευνας και διάδοσης της Κρητικής παράδοσης “Ιδαία Γη” θα παρουσιάσει χορευτικά και ξεχωριστές φιγούρες που διασώζονται αναλλοίωτες μέχρι και σήμερα

Πρόεδρος: Ζαχαρίας Αλεξανδράκης

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Κατσιρντάκης

19:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Ευόσμου “Το Γαϊτάνι” θα παρουσιάσει νησιώτικα μουσικοχορευτικά δρώμενα

Πρόεδρος: Έφη Μπουικίδου

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Πολακτσίδης

20:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος Αυγής θα επιδοθεί σε ποντιακούς παραδοσιακούς χορούς

Χοροδιδάσκαλος: Στράτος Μπίλης

20:40

Ο σύλλογος Κρητών βρακοφόρων Μακεδονίας  θα παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τον Γιάννη Προϊστάκη και τον Γιάννη Σπιθάκη και το συγκρότημα τους.

Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Βαρότσης

Σάββατο 5 Μαΐου

11:00

Το πολιτιστικό πνευματικό κέντρο Νέων Μαλγάρων θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της περιοχής

Πρόεδρος: Μπαξεβάνης Χρήστος

Χοροδιδάσκαλος: Αραμπατζής Θεόδωρος

12:00

Ο σύλλογος Κουριωτών Καλαμαριάς “Ταξιάρχης” θα δώσει μια γεύση από τον πολιτισμό της Προποντίδας και των παράλιων της Μικράς Ασίας με χορούς και πατροπαράδοτα ακούσματα.

Πρόεδρος: Ζαμπέτογλου Δέσποινα

Δάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

13:00

Ο σύλλογος Μαντριτσιωτών Θέρμης  θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της ευρύτερης περιοχής

13:45

Ο σύλλογος Σερραίων κατοίκων Δήμου Θέρμης θα πραγματοποιήσει δρώμενα με παραδοσιακούς χορούς από τις Σέρρες

Πρόεδρος: Μαλούδης Παναγιώτης

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

14:30

Ο μορφωτικός πολιτιστικός σύλλογος Κριθιάς θα παρουσιάσει χορούς από τη δυτική και βόρεια Θράκη

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

15:20

Παρουσίαση ντοκιμαντέρ “Ελαίας Δρόμοι”

Σκηνοθέτης: Ελένη Βλάσση, Καλλιτεχνική Διευθύντρια του Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας

Το ντοκιμαντέρ είναι μια αναδρομή και ένας παραλληλισμός της ζωής των Μινωιτών και των σύγχρονων ανθρώπων, μέσα από τους “δρόμους της ελιάς”. Κατά τη διάρκεια του, πραγματεύεται την Ελλάδα από τη Μινωική εποχή μέχρι σήμερα, με επίκεντρο την αρχαιότερη Μινωική Ελιά του Κόσμου, που βρίσκεται στο Ιερό Άλσος Καβουσίου και είναι  ηλικίας 5000 χρόνων.

16:50

Ο ποντιακός σύλλογος Ασπροβάλτας θα παρουσιάσει δρώμενα με μουσική και χορό από τον Πόντο

17:30

Ο σύλλογος Γονιμιωτών Θεσσαλονίκης θα προβάλλει τους παραδοσιακούς χορούς της ευρύτερης περιοχής της Θράκης

Πρόεδρος: Έφη Δούκα

Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

18:10

Η χορευτική ακαδημία Πεύκων θα επιδοθεί σε πατροπαράδοτα χορευτικά υπό τους ήχους παραδοσιακής μουσικής

Πρόεδρος: Χρήστος Γερμανός

Χοροδιδάσκαλοι: Βαγγέλης Γιαννακάκης (κρητικό τμήμα) & Βασίλης Αδαμόπουλος (παραδοσιακό τμήμα)

19:00

Το λαϊκό τμήμα του  χορευτικού συγκροτήματος δυτικής Θεσσαλονίκης το “Σεργιάνι” θα παρουσιάσει χορευτικά δρώμενα υπό τους ήχους λαϊκής μουσικής  

Πρόεδρος: Άγγελος Γκουτζεβελίδης

Χοροδιδάσκαλος η Κατερίνα Καρατζά

19:45

Το χορευτικό συγκρότημα του Ι. Ν. Ζωοδόχου Πηγής Αμπελοκήπων θα αναδείξει με τα χορευτικά του παραδοσιακούς χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Γκιμπιρίδης

20:30

Η ένωση Κρητών φοιτητών Θεσσαλονίκης θα ξεδιπλώσει τα ταλέντα της στις φιγούρες και το χορό υπό τους ήχους παραδοσιακής κρητικής λύρας και λαγούτου.

Κυριακή 6 Μαΐου

11:30

Ο σύλλογος Ελατοχωριτών Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει  χορούς από την Θεσσαλία και την Στερεά Ελλάδα

12:15

Το χορευτικό συγκρότημα Ι.Ν.Παναγίας Φανερωμένης  θα προχωρήσει σε επίδειξη παραδοσιακών χορών

Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Γκαϊτατζής

13:00

Ο ποντιακός σύλλογος Ορφανίου Καβάλας θα ξεδιπλώσει τα ταλέντα του στα εξαιρετικά χορευτικά και τις φιγούρες που διασώζονται από τον Πόντο

Χοροδιδάσκαλος: Παντελής Αιμουχίδης

14:00

Ο σύλλογος Κρητών Κιλκίς “Το Αρκάδι” θα επιδοθεί σε μουσικοχορευτικά δρώμενα υπό τους ήχους ζωντανής κρητικής μουσικής

Πρόεδρος: Μαριάννα Σκουλαρικά

Χοροδιδάσκαλος η Γιώτα Καλογρίδη

15:30

Ο σύλλογος αποδήμων Νικοκλειανών Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει παραδοσιακά χορευτικά της περιοχής

Πρόεδρος: Μιχάλης Καραγκούνης

Χοροδιδάσκαλος η Αθανασία Χατζηχαριστού

16:30

Η χορευτική ομάδα Βαρβάρας Χαλκιδικής θα προβάλλει παραδοσιακούς χορούς της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Τριανταφύλλου Φρόσω

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

17:00

Η χορευτική ομάδα Παλαιοχωρίου Χαλκιδικής θα πραγματοποιήσει δρώμενα με παραδοσιακή μουσική και χορό από την ευρύτερη περιοχή

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

17:30

Ο γυναικείος σύλλογος Νεοχωρίου Χαλκιδικής θα επιδοθεί σε πατροπαράδοτα χορευτικά

από την Θράκη

Πρόεδρος: Κατερίνα Ανίκουλα

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

 

18:30

Ο λαογραφικός όμιλος Πολυγύρου θα αναδείξει χορούς της ευρύτερης περιοχή της Χαλκιδικής, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τους:

Αρετή Καμηλάκη: Βιολί

Βαλάντης Ουζουνίδης: Λαούτο

19:00

Η ένωση Ποντίων Αμπελοκήπων  θα προβάλλει της χορευτικές της ικανότητες στους παραδοσιακούς ποντιακούς χορούς αλλά και τις εντυπωσιακές φιγούρες

Πρόεδρος: Χρήστος Κυριακίδης

Χοροδιδάσκαλοι: Χρήστος Κυριακίδης – Κυριάκος Κυριακίδης

19:45

Ο πολιτιστικός σύλλογος κατοίκων Ευόσμου “Κύριλλος & Μεθόδιος” θα παρουσιάσει χορούς από τη Μακεδονία

Πρόεδρος: Ελένη Δαμιανοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

20:30

Ο σύλλογος έρευνας & διάδοσης της Κρητικής παράδοσης “Ιδαία Γη “θα επιδοθεί σε χορευτικά και εντυπωσιακές φιγούρες υπό τους ήχους ζωντανής κρητικής μουσικής

Πρόεδρος: Ζαχαρίας Αλεξανδράκης

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Κατσιρντάκης

Διοργανωτής έκθεσης: Νεκτάριος Σερμάκης. Κινητό τηλέφωνο: 6932430433

Υπεύθυνοι πολιτιστικών εκδηλώσεων: Νίκη Ντούλα, σε συνεργασία με τον Νίκο Αλβανούδη. Τμήμα οργάνωσης και πληροφορίες: Νίκος Βαρδάκης.

Την υγειονομική κάλυψη όλων των εκδηλώσεων και όλης της έκθεσης έχει αναλάβει ο Ελληνικός ερυθρός σταυρός.

9 ημέρες η καρδιά των τοπικών προϊόντων θα χτυπά δυνατά στη Θεσσαλονίκη!

Ένα ταξίδι γεύσης, μουσικής, χορού και πολιτισμού!

Μοιραστείτε το... Facebooktwitterredditpinterestlinkedinby feather

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.